Z Kart Pasiastej Historii: Rocznica przyjęcia Cracovii do PZHL

  23.11.2023
  Z Kart Pasiastej Historii: Rocznica przyjęcia Cracovii do PZHL

  23 listopada 1926 roku sekcja hokeja Cracovii została oficjalnie przyjęta w poczet członków Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Od tego wydarzenia mija dokładnie 97 lat.

  Przypomnijmy, że hokej w wersji kanadyjskiej pojawił się w Cracovii w 1912 roku. 21 stycznia odbył się pierwszy próbny mecz, a 4 lutego rozegrano starcie z „Amatorskim Klubem Hockeyowym” z Krakowa, które zakończyło się zwycięstwem przeciwników 7:5. Warto dodać, że przed meczem w porannym wydaniu dziennika „Czas” ukazały się przepisy gry, które obecnie uznawane są jako najstarsze wydane w języku polskim.

  W kolejnych latach brakuje wzmianki o kontynuowaniu działań sekcji, co każe przypuszczać iż jej działalność została zawieszona. Z końcem 1923 roku część członków sekcji łyżwiarskiej Cracovii, głównie uczniów Gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego, zainteresowała się hokejem. Na jej czele stanął dr. Józef Lustgarten. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano 17 lutego 1924 roku między Cracovią, a AZS. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Pasów 1:0. Pionierami hokeja w Cracovii byli: Jerzy i Józef Szaflarski, Adam Lachowicz, Antoni Michalak, Stanisław Myszkowski, Michał Pazdanowski, Zdzisław Ziętkiewicz i Wiktor Luster.

  Jako pierwszy znaczący sukces uważa się wygraną w nieoficjalnych mistrzostwach Krakowa w 1926 roku. Pasy zwyciężyły wówczas 4:1 Jutrzenkę oraz 3:0 Makkabi. 23 listopada tego roku Cracovia oficjalnie została członkiem Polskiego Związku Hokeja. Był to początek ogromnych sukcesów sekcji hokeja na lodzie, wśród których można wymienić m.in. 12 tytułów mistrza kraju czy Puchar Kontynentalny w 2022 roku.

  Źródło: WikiPasy

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ