Rudolf Roháček: Chcemy pozyskać zawodników, którym będzie zależeć na grze dla Cracovii

  • Wywiady
06.06.2023
Rudolf Roháček: Chcemy pozyskać zawodników, którym będzie zależeć na grze dla Cracovii

- Chcemy, by zawodnicy, którzy będą tu grać mogli się rozwijać, a jednocześnie walczyli w każdym meczu i zostawiali serce na lodzie. Zależy nam na takich graczach, którzy będą ambitni i będzie im zależeć na grze dla Cracovii – powiedział szkoleniowiec Pasów Rudolf Roháček przed startem letnich przygotowań.

Panie Trenerze, po krótkim odpoczynku pora wrócić do pracy. Jak Pan spędził urlop?

Nie było czasu na odpoczynek. Cały czas analizowałem poprzedni sezon oraz grę poszczególnych zawodników. Należało wyciągnąć wnioski i zastanowić się nad ewentualnymi zmianami, tak by następne rozgrywki były po prostu lepsze w naszym wykonaniu.

Jak Pan podsumuje zatem miniony sezon w wykonaniu Pasów?

Nie zdobyliśmy żadnych trofeów, więc nie można powiedzieć, że był to udany sezon. Odnieśliśmy jednak takie małe sukcesy i mam tu na myśli choćby wygraną z mistrzem Szwecji Färjestad Karlstad czy zwycięstwo w tabeli na koniec sezonu zasadniczego. Niestety nie przełożyło się to na play-offy.

Zapewne śledził Pan zmagania i awans Polaków do Elity. Kadra już za rok rozegra swoje mecze w Pana rodzinnej Ostrawie. Czy uważa Pan, że gra na najwyższym szczeblu pomoże polskiemu hokejowi?

Bardzo się cieszę z tego awansu. Z pewnością będzie to hokejowe święto w Czechach. „Polska” grupa rozegra swe mecze w Ostrawie i liczę na to, pojawi się sporo Kibiców, a zwłaszcza tych z Polski i Słowacji. Mam nadzieję, że na każdym meczu będzie komplet widzów. Z pewnością jest to ważne dla tej dyscypliny w Polsce. Zawodnicy mogą przekonać się w jakim są miejscu i ile im brakuje do najlepszych, a zainteresowanie mediów na pewno będzie zdecydowanie większe niż do tej pory.

Przed nami nowy sezon, która zbliża się wielkimi krokami. Jak będą wyglądać letnie przygotowania?

Musimy zbudować praktycznie nowy zespół. W czerwcu chcemy rozpocząć już przygotowania. Dojdzie też do spotkania klubów odnośnie systemu i terminarza rozgrywek, więc plan może ulec pewnej modyfikacji. Do drużyny będą dołączać kolejni zawodnicy, którzy w najbliższych dniach parafują nowe kontrakty. Chcemy solidnie popracować, a w ostatni dzień lipca rozpocząć już zajęcia na lodzie.

Jaki będzie kształt tej drużyny? Jak już wiemy do klubu dołączają zdolni Polacy jak choćby Karol Sterbenz czy Szymon Bieniek.

Naszym celem jest odmłodzenie zespołu. Chcemy, by zawodnicy, którzy będą tu grać mogli się rozwijać, a jednocześnie walczyli w każdym meczu i zostawiali serce na lodzie. Zależy nam na takich graczach, którzy będą ambitni i będzie im zależeć na grze dla Cracovii.

Czy zamierza Pan dalej dawać szansę gry naszym wychowankom i zdolnym juniorom m.in. Damianowi Kapie i Dawidowi Tynce?

Wszystko tak naprawdę zależy od nich. Jeśli będą sumiennie pracować na treningach oraz prezentować odpowiedni poziom, to na pewno otrzymają szansę. Chcemy, by jak najwięcej młodych zawodników się ogrywało, ale tak jak mówię to oni muszą pokazać, że im zależy, przychodzić na treningi i dawać z siebie wszystko.

Jakie cele będą przyświecać drużynie, o co chcemy walczyć?

Jeszcze jest zbyt wcześnie, by o tym mówić. Póki co pracujemy nad stworzeniem składu i skupiamy się na przygotowaniach. Wszystko będzie zależeć od tego jakich zawodników uda nam się pozyskać i na podstawie tego określimy cele tuż przed rozpoczęciem rozgrywek.

Trwają również dyskusje nad ich kształtem. Padają propozycje, by wydłużyć sezon lub rozpocząć go później. Jakie jest Pana zdanie w tym temacie?

Cały czas narzekamy, że kadra ma mało czasu na przygotowania. Uważam więc, że należy rozpocząć rozgrywki tak jak było do tej pory i ewentualnie dołożyć jedną rundę. Wówczas po zakończeniu sezonu kadra będzie mogła w spokoju przygotowywać się do mistrzostw, odbyć zgrupowanie i rozegrać sparingi. Trener otrzyma możliwość bardziej wnikliwej selekcji i obserwacji zawodników, co z pewnością przyniesie więcej korzyści.

Czego zatem, by Pan sobie życzył na najbliższą przyszłość i zbliżające się rozgrywki?

Cały czas powtarzam, że najważniejsze jest zdrowie. Chciałbym też, by udało się stworzyć ambitny zespół, któremu będzie zależeć na grze dla Cracovii. Jeśli chodzi o rozgrywki, to życzę sobie, by ten pierwszy mecz był wygrany, później będziemy zastanawiać się co dalej.

CRACOVIA TO RÓWNIEŻ