17. rocznica śmierci Maksymiliana Więcka

  28.12.2023
  17. rocznica śmierci Maksymiliana Więcka

  W 17. rocznicę śmierci wspominamy dziś Maksymiliana Więcka – wszechstronnego sportowca, trzykrotnego mistrza Polski w barwach Pasów oraz członka Rady Seniorów.

  Maksymilian Więcek (na zdj. drugi od lewej) urodził się 18 września 1920 roku w Baranowie Sandomierskim, a swoją przygodę z hokejem rozpoczął w klubie YMCA Kraków. Od początku występował na pozycji obrońcy, a do Cracovii trafił w 1945 roku i przez cztery lata reprezentował barwy naszego Klubu. Następnie przeniósł się do warszawskiej Legii (7 tytułów MP), by ponownie w latach 1957 – 1959 zasilić ekipę Cracovii. Podczas gry w Pasach trzykrotnie (1946, 1947 i  1949) zdobywał tytuł mistrza Polski.

  M. Więcek to także olimpijczyk i 16-krotny reprezentant naszego kraju, a oprócz hokeja uprawiał również piłkę ręczną i koszykówkę. Zasłużony Mistrz Sportu, laureat medalu "Kalos Kagathos" za osiągnięcia w sporcie i w pracy zawodowej. Oprócz tego farmakolog, nauczyciel akademicki, trener i zasłużony działacz sportowy, m.in. przewodniczący Klubu Olimpijczyka w Krakowie oraz członek Rady Seniorów.

  Zmarł 28 grudnia 2006 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

  Cracovia pamięta!


  (źr: Wikipasy oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Na zdj. ilustracyjnym M. Więcek drugi od lewej)

  Maksymilian Więcek

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ