Najbliższy rywal - Färjestad BK

  03.10.2022
  Najbliższy rywal - Färjestad BK

  Ostatnim rywalem 12-krotnych mistrzów Polski, a jednocześnie faworytem grupy jest mistrz Szwecji Färjestad BK, z którym Pasy miały już okazję rywalizować w sezonie 2016/17 Hokejowej Ligi Mistrzów.

  Miasto liczy blisko 60 tys. mieszkańców i jest siedzibą władz administracyjnych gminy Karlstadt oraz siedziby regionu Värmland. Miejscowość ma głównie charakter przemysłowy dzięki portowi, który zlokalizowany jest przy ujściu rzeki Klar do jeziora Wener. Oprócz drużyny hokeja znajduje się tam również klub żużlowy Solkatterna w najwyższej klasie rozgrywkowej Elitserien.

  Drużyna Färjestad BK została założona w 1932 roku i należy do najsilniejszych w szwedzkiej ekstraklasie. Dość powiedzieć, że nasi rywale znajdują się na pierwszym miejscu „tabeli wszechczasów” rozgrywek, a ich dorobek to dziesięć krajowych tytułów, jedenaście srebrnych krążków oraz dwukrotna wygrana w prestiżowym Pucharze Spenglera i zwycięstwo w European Trophy w 2006 roku. „FBK” – bo taki przydomek nosi drużyna – występuje w ekstraklasie szwedzkiej SHL od 39 sezonów, nieprzerwanie od założenia rozgrywek w 1975 roku.

  Drużyna na co dzień swe mecze rozgrywa w hali „Löfbergs Arena”, wybudowanej na początku wieku i mogącej pomieścić 8 647 widzów. Co ciekawe tafla znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym powstało pierwsze lodowisko klubu w 1957 roku. Głównym szkoleniowcem jest 41-letni Szwed Tomas Mitell, który objął stanowisko w zeszłym sezonie, a wcześniej przez dwa lata był asystentem trenera w Chicago Blackhawks.

  W składzie naszych rywali dominują rodzimi gracze z wyjątkiem kanadyjskiego bramkarza Matta Tomkinsa oraz defensora Ville Pokki z Finlandii. Z kolei najlepiej punktującym zawodnikiem minionego sezonu był Joakim Nygård. Reprezentant kraju oraz były gracz Edmonton Oilers rozegrał 71 spotkań, a jego dorobek to 19 goli oraz 37 asyst. Należy podkreślić jednak, że w drużynie występuje wielu byłych lub aktualnych reprezentantów „Trzech Koron”, którzy w przeszłości przywdziewali barwy drużyn z czołowych lig świata: NHL i KHL.

  Jako ciekawostkę dodajmy, że w sztabie naszych rywali znajduje się 35-letni Maciej Szwoch, który zajmuje się szkoleniem bramkarzy. Opiekun golkiperów w szwedzkim klubie urodził się w Gdańsku, jednak już w wieku niespełna roku wraz z rodzicami wyemigrował do Szwecji i w przeszłości grał na pozycji bramkarza w drużynach z niższych dywizji kraju "Trzech Koron".

  Na koniec przypomnijmy jeszcze, że drużyna Comarch Cracovii mierzyła się dwukrotnie ze szwedzką ekipą w sezonie 2016/17 Hokejowej Ligi Mistrzów. Wówczas w pierwszym meczu rozgrywanym w krakowskiej Tauron Arenie rywale zwyciężyli 5:1, a jedynego gola dla Pasów zdobył Damian Kapica. W rewanżu zespół szwedzki pokonał ówczesnych mistrzów Polski 7:0 i ostatecznie zajął pierwsze miejsce w grupie.

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ