Damian Kapica: Naszych szans upatruję w dobrej grze defensywnej

  • Wywiady
03.10.2022
Damian Kapica: Naszych szans upatruję w dobrej grze defensywnej

- Färjestad to obecnie najmocniejsza drużyna w obecnej edycji Hokejowej Ligi Mistrzów i faworyt rozgrywek. Mają dobrą strukturę oraz organizację gry i od początku próbują zdominować rywala. Naszych szans upatruję w dobrej grze defensywnej i kontratakach – mówi napastnik Pasów Damian Kapica przed wyjazdowym meczem z mistrzem Szwecji Färjestad Karlstad.

Damian, jesteś jedynym zawodnikiem z obecnej kadry Pasów, który pamięta poprzednie mecze z Färjestad Karlstad. Jak wspominasz tamte potyczki?

Pamiętam, że były to bardzo ciężkie spotkania. Moim zdaniem drużyna ze Szwecji jest w tej chwili najmocniejsza w obecnej edycji Hokejowej Ligi Mistrzów i każdy mecz z nią będzie niezwykle trudny.

Jaki styl prezentuje aktualny mistrz kraju „Trzech Koron”?

Jak już wspominałem Karlstad to faworyt rozgrywek i jedna z najmocniejszych drużyn w Europie. Szwedzi starają się grać szybko, zdecydowanie i od samego początku próbują zdominować rywali. Mają dobrą strukturę gry, a ich organizacja na lodzie to najwyższy poziom.

Co więc musimy zrobić, by nawiązać walkę z tak utytułowanym rywalem?

Nasze szanse upatruję w dobrej grze defensywnej oraz kontrataku. Tylko w ten sposób możemy w jakikolwiek sposób zagrozić rywalowi. Z tak silnym przeciwnikiem nie da się grać otwartego hokeja.

W poprzednim dwumeczu jako jedyny zdobyłeś gola. Co należy więc zrobić, by pokonać bramkarza z Karlstad?

We współczesnym hokeju trzeba oddawać mnóstwo strzałów na bramkę. Mówi się, że jak nie wiadomo co zrobić z krążkiem to należy strzelać. Musimy więc próbować z każdej pozycji, bo inaczej bez tego nie da się zdobyć gola. Wiadomo, że wcześniej bywało z tym u nas różnie.

Czy takie mecze są dla Was hokejowym świętem i niejako ukoronowaniem sportowej kariery?

Występ dla każdego zawodnika w tak elitarnych rozgrywkach to ogromne przeżycie i możliwość zmierzenia się z najlepszymi. Niestety nam jako Polakom nie zdarza się to zbyt często, dlatego musimy cieszyć się tym wydarzeniem, ale też dać z siebie wszystko i wyciągnąć z tego jak najwięcej.

Jak podsumujesz dotychczasowe mecze w obecnej edycji? Czy pokazaliśmy się z dobrej strony czy raczej pozostaje niedosyt?

Podsumowując, fajnie że udało się Cracovii odnieść historyczne zwycięstwo w tych rozgrywkach i zdobyć trzy punkty. Z drugiej jednak strony żałuję, że ten dorobek nie jest większy, ponieważ można było spokojnie zwyciężyć w Austrii. Taki jest jednak sport, teraz skupiamy się na najbliższym meczu i musimy zrobić wszystko, by w Szwecji sprawić niespodziankę.

CRACOVIA TO RÓWNIEŻ