19. rocznica śmierci Czesława Marchewczyka

  10.11.2022
  19. rocznica śmierci Czesława Marchewczyka

  W 19. rocznicę śmierci wspominamy dziś Czesława Marchewczyka –  Olimpijczyka, trzykrotnego mistrza Polski oraz pierwszego hokeisty Cracovii, który dostąpił zaszczytu gry w reprezentacji Polski!

  Czesław Marchewczyk urodził się 1 października 1912 roku w Krakowie. Pierwsze hokejowe kroki stawiał w Sokole Kraków, skąd przeniósł się do Cracovii, w barwach której występował już do końca sportowej kariery. To właśnie w naszym Klubie w latach 1937 oraz 1946 i 1947 trzykrotnie sięgał po mistrzostwo Polski, a także jako pierwszy zawodnik w historii Pasów otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. Pan Czesław reprezentował nasz kraj na trzech zimowych olimpiadach – w Lake Placid w 1932 roku, Garmisch-Partenkirchen (1936) i St Moritz (1948) oraz brał udział w pięciu turniejach o mistrzostwo świata!

  Warto także wspomnieć, że oprócz hokeja na lodzie nasz legendarny zawodnik uprawiał piłkę ręczną i może poszczycić się dwukrotnym zdobyciem tytułu mistrzowskiego oraz jednym występem w reprezentacji Polski!

  Po zakończeniu kariery Czesław Marchewczyk był członkiem zarządu PZHL, a do historii Najstarszego Klubu Sportowego w Polsce przeszedł również jako pomysłodawca oraz przewodniczący komitetu budowy Lodowiska przy Siedleckiego 7!

  Zmarł 10 listopada 2003 roku w Krakowie i spoczął na Cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty. Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku Rada Miasta Krakowa jego imieniem nazwała plac w dzielnicy Grzegórzki, który znajduje się w pobliżu lodowiska.

  Cracovia pamięta!

  (Na zdj. od lewej: Czesław Marchewczyk, Andrzej Wołkowski i Adam Kowalski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

  (Na zdj. od lewej: Czesław Marchewczyk, Adam Kowalski i Andrzej Wołkowski. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

  (Mural na Lodowisku przy Siedleckiego 7 upamiętniający Legendy naszego Klubu - Cz. Marchewczyka, A. Kowalskiego i A. Wołkowskiego, wykonany przez Kibiców. Fot. Archiwum Klubu)

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ