145. rocznica urodzin dr Edwarda Cetnarowskiego

  03.10.2022
  145. rocznica urodzin dr Edwarda Cetnarowskiego

  Dokładnie przed 145 laty na świat przyszedł dr Edward Cetnarowski - jedna z legend najstarszego Klubu sportowego w Polsce, szczególnie zasłużona dla Pasów po I wojnie światowej.

  Urodzony 3 października 1877 roku w Rzeszowie, pracował jako asystent dr Henryka Jordana ze specjalizacją lekarza-ginekologa. Po zakończeniu zmagań wojennych tworzył z powodzeniem potęgę Pasów.

  Jako piąty w historii Klubu sprawował funkcję jego prezesa, piastując to stanowisko w latach 1919-1932. 31 stycznia 1932 roku został pierwszym honorowym prezesem Cracovii. Podobną drogę przeszedł także w Polskim Związku Piłki Nożnej, którego był współtwórcą oraz pierwszym zwierzchnikiem - od 1928 roku także w roli honorowego włodarza.

  Doktor Cetnarowski dbał nie tylko o piłkarzy - w czasie jego prezesury pozostałe sekcje również należały do czołowych w kraju. Zmarł nagle w wieku 56 lat podczas otwarcia finałowego turnieju o mistrzostwo Polski w hazenie.

  W 1945 r. imieniem dr Edwarda nazwano Stadion Cracovii. Nazwa używana była przez trzy kolejne lata. 27 kwietnia 2012 r. częścią muru przy ul. Józefa Kałuży 1 stała się nowa tablica, upamiętniająca prezesa Cetnarowskiego.

  Panie Edwardzie, Cracovia pamięta - dziękujemy!

  Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

  CRACOVIA TO RÓWNIEŻ